O záchrane ľudského života rozhodujú sekundy

Míľnik 1/2

Za túto sumu kúpime obrancom Ukrajiny 50 turniketov SICH

Získaných 0 € 1 300 €
750 €
22 dní
do ukončenia

Míľnik 2/2

Za túto sumu kúpime obrancom Ukrajiny 100 turniketov SICH

Získaných 0 € 1 300 €
1 500 €
22 dní
do ukončenia

Buďte s nami za každú dobrosť. Odovzdáme 100 % vášho daru.

Darovať Zdieľať

Všetky kampane overujeme

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Jana Čavojská a Marcel Rebro
Dátum pridania
16. 3. 2024

Život pri frontovej línii

Vojaci nás ubytovali v opustenom dome po obyvateľoch, ktorí utiekli pred vojnou. Dom je čiastočne zničený, okná sú zatemnené, ale máme strechu nad hlavou.

Skladáme si veci a vyrážame na „prechádzku“ k miestnemu jazeru. Pri našom aute stretáme vojaka. Volá sa Vova. Nespokojne pozerá na zadok auta trčiaci spod stromu. Vchádza do dvora a z kufra svojho auta vyťahuje maskovaciu sieť. „Zakry si to,“ vraví. „Takto si príliš ľahko rozpoznateľný pre drony“. Neodporujem a spolu s Borisom naťahujeme sieť na auto. „A kam ste sa vybrali?“ pýta sa Vova. „K jazeru,“ odpovedá Aľona. „Poďte, ukážem vám cestu,“ vyráža pred nami. Prechádzame cez susedný dvor. Za stolom sedí starší chlap v maskáčoch. Ako nás zbadá vstáva a predstavuje sa „Som Alexander. Ale volajte ma Dog“. Zoznamujeme sa a pokračujem s Vovom k jazeru. Predierame sa vysokou trávou k malinkej „pláži“. Pozeráme na zapadajúce slnko. Janka spovedá Vovu.

Prichádza Dog. „Už ste večerali?“ začína. Krčíme ramenami. „Máme vajcia, klobásu, paradajky aj uhorky. Poďte, spravím praženicu“. Chvíľu sa zdráhame, ale Dog je neodbytný.  Vyrážame za ním. Jeho dom je vo výrazne lepšom stave ako náš. Udržiavaný, čistý. V kuchyni plynový sporák. Dog vyberá vajíčka a klobásu a začína kuchtiť. „Máme sa tu celkom dobre,“ rozhovorí sa bez vyzvania. „Keby bola ešte elektrina a chladnička, bolo by to tu ako na dovolenke,“ pokračuje. S jeho slovami nie úplne korešponduje vzdialene zabubnovanie delostreleckej paľby. „To sú naši,“ ukľudňuje nás. „A na dedinu nestrieľajú?“ pýtam sa. „Ani nie. Včera jedna padla na dolný koniec, ale väčšinou je tu kľud.“

Namiesto na penziu šiel do prvej línie

Dog má 57 rokov. Je v jednotke najstarší. Celý život pracoval v bani. Zničil si pritom chrbát, v civile je invalid. A ako baník je už aj dôchodca. Napriek tomu sa hneď po začiatku ruskej invázie prihlásil ako dobrovoľník. Keďže doma pôsobil aj ako dedinský „felčiar", na vojne ho zaradili k medikom. Medikom v prvej línii.

Pýtam sa, koľko ľudí mu asi prešlo rukami. „Veľa, naozaj veľa.  Ale detailne si pamätám len toho prvého. Potom to už išlo nejako automaticky. Raz, keď bol naozaj zlý deň, mal som skoro päťdesiat trojstoviek.“ Trojstovka je v kódovom označení zranený, 450 v poriadku, 200 mŕtvy. „A boli aj nejaké dvestovky?“ pýtam sa. Dog sa trochu zháči. „Priamo u mňa nie. Ale keď je dvestovka úplne jasná, ani ju neriešim. Mám priority. Venujem sa trojstovkám. Ja som v prvej línii. Turniket, náplasť na pneumotoroax, izraelský obväz – to sú moje nástroje. Najdôležitejší je turniket. Pri masívnom krvácaní, spôsobenom poškodením veľkej cievy v končatine, rozhodujú naozaj sekundy," hovorí. "Je to hra o život. Ja stabilizujem. Odo mňa sa transportuje dozadu na medpoint. Tam už vedia dať komplexnejšie ošetrenie a prípadne zavolať aj evakuačné vozidlo a zariadiť prevoz do nemocnice,“ dodáva kľudným hlasom, ako keby sme sa bavili o recepte na praženicu.

Cítim k tomu skromnému chlapovi obrovský rešpekt. Chcem sa mu nejako zavďačiť. Vyberám zo svojej lekárničky jeden turniket a modulárny obväz OLAES. „Ďakujem. Turniket sa hodí. Ale hento asi nepoužijem,“ bradou ukazuje na OLAES. „Prečo? Tamponádu nerobíš?“ nechápem.  „Ty zvládneš tamponádu poležiačky?“ odpovedá otázkou. „Lebo ja nie. A keby som si kľakol, dá ma dole snajper,“ vraví. „Snajper? Hádam si označený ako zdravotník,“ krútim hlavou. „Nie som. Zdravotník je pre ruského ostreľovača  prioritný cieľ. Rovnako ako ty s tou nášivkou PRESS na veste. Keď pôjdete zajtra so Srbom dopredu, radšej si ju daj dole,“ dodáva.

Pätnásť EUR – cena za ľudský život!

Pred vojnou v Ukrajine málokto vedel, čo je to turniket na zastavenie krvácania. Tento jednoduchý a efektívny nástroj už zachránil tisíce životov. Vojaci ich nosia bežne dva – jeden pre seba, druhý pre prípad, že by museli poskytovať prvú pomoc niekomu inému. Ak sa ide „na šturm“, teda do útoku, nosia sa turnikety štyri – na každej končatine nasadený jeden. V prípade potreby sa nestráca čas jeho nasadzovaním, ale sa len dotiahne. 

Turnikety na Ukrajinu nevozíme zo Slovenska. Nakupujeme  ukrajinské turnikety značky SICH priamo v Ukrajine. Sú takmer trikrát lacnejšie ako tie dostupné u nás (15 vs. 40–45 EUR). Navyše výrobca ich vždy po naplnení jednej „dávky“ sto kusov zadarmo dopraví adresátovi. Sto kusov je minimálny objem, aby sme udržali dojednanú cenu a mali bezplatnú dopravu.

Pomôžete nám zachraňovať životy obrancov Ukrajiny? Každých 15 eur je jeden ľudský život.

Ďakujeme!

Jana a Marcel

Viac príbehov z našich ciest po Ukrajine nájdete tu :

https://blog.sme.sk/rebro

https://dennikn.sk/autor/jana-cavojska/

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba. Samozrejme, každá kampaň musí byť v súlade s naším Etickým kódexom a Pravidlami používania.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie dokumentov, ktoré potvrdzujú účel výzvy či skutočnosti uvádzané vo výzve. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité. Pri Naštartuj projekt navyše využívame overenie subjektu treťou stranou a dbáme na to, aby boli odmeny doručené tak, ako bolo v kampani sľúbené.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Po odoslaní príspevku mi od vás neprišiel žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

Ak sa ukončenej kampani nepodarila dosiahnuť želaná cieľová čiastka, ešte to neznamená, že peniaze zakladateľ nezíska. Pri vyplácaní sa riadime pravidlami jednotlivých druhov kampaní. Pri Dobročinných výzvach je podmienkou vyplatenia financií zakladateľovi kampane dosiahnutie minimálnej čiastky 200 € alebo dosiahnutie prvého kampaňového miľníka (ak kampaň pracovala s miľníkmi). Pri Naštartuj projekt je podmienkou vyplatenia dosiahnutie prvého kampaňového miľníka. Ak kampaň spĺňa podmienky, zakladateľovi vyplatíme získanú čiastku v plnej výške. Pokiaľ kampaň nedosiahla ani minimálnu čiastku potrebnú na vyplatenie, príspevky do 14 pracovných dní vrátime späť darcom priamo na účet alebo na platobnú kartu.

Štedrý darca
25 €  •  19. 4. 2024 21:37
Dobrosrdečný darca
30 €  •  19. 4. 2024 11:47
Dobročiný Darca
25 €  •  19. 4. 2024 10:18
Láskavý darca
25 €  •  19. 4. 2024 10:08
Milý darca
25 €  •  17. 4. 2024 16:21
Oľga P.
25 €  •  17. 4. 2024 15:48
💙💛 zo ❤️
Darca, ktorý je za každú dobrost
25 €  •  17. 4. 2024 10:30
Láskavý darca
30 €  •  17. 4. 2024 4:50
Mikulas T.
30 €  •  15. 4. 2024 20:55
Слава Україні!
Milý darca
25 €  •  14. 4. 2024 10:14
Milý darca
10 €  •  11. 4. 2024 12:05
Dobrosrdečný darca
25 €  •  10. 4. 2024 21:30
Milý darca
50 €  •  7. 4. 2024 18:44
Dobrosrdečný darca
5 €  •  5. 4. 2024 21:52
Dobročiný Darca
25 €  •  5. 4. 2024 8:14
Dobročiný Darca
30 €  •  3. 4. 2024 20:45
Dobrosrdečný darca
10 €  •  1. 4. 2024 8:52
Veľkorysý darca
100 €  •  30. 3. 2024 13:13
Láskavý darca
25 €  •  28. 3. 2024 0:45
Zuzana K.
100 €  •  27. 3. 2024 9:56
Ďakujeme, že za nás bojujete. Nezabúdneme, neprestaneme, nevzdáme to. NIKDY.
Milý darca
100 €  •  27. 3. 2024 7:00
Milý darca
50 €  •  25. 3. 2024 10:24
Dobročiný Darca
25 €  •  22. 3. 2024 11:23
Štedrý darca
22 €  •  22. 3. 2024 10:20
Dobročiný Darca
25 €  •  22. 3. 2024 8:48
Štedrý darca
25 €  •  19. 3. 2024 21:30
Veľkorysý darca
25 €  •  19. 3. 2024 16:53
Dobrosrdečný darca
28 €  •  19. 3. 2024 10:30
Dobročiný Darca
100 €  •  19. 3. 2024 9:04
Dobročiný Darca
25 €  •  18. 3. 2024 21:24
Dobročiný Darca
10 €  •  18. 3. 2024 19:01
Peter Peťovský
10 €  •  18. 3. 2024 15:31
Dúfam, že turnikety nebudú potrebovať. Držte sa!
Štedrý darca
15 €  •  18. 3. 2024 14:34
Štedrý darca
20 €  •  18. 3. 2024 12:54
Dobrosrdečný darca
50 €  •  18. 3. 2024 11:03
IB
10 €  •  18. 3. 2024 9:12
velmi si prajem, aby sme sa uz coskoro zacali zbierat na obnovu Ukrajiny, nie na jej obranu
Dobročiný Darca
50 €  •  17. 3. 2024 14:28
Dalibor
25 €  •  17. 3. 2024 6:06
Nech sa držia chlapi a oslobodia svoju vlasť od okupantov
Veľkorysý darca
15 €  •  17. 3. 2024 1:45
Láskavý darca
25 €  •  16. 3. 2024 8:37

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Páči sa vám táto kampaň? Podporte ju Darcovskou výzvou.

Založte si vlastnú podkampaň a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako to funguje?

Odkazy

Oľga P.
25 €  •  17. 4. 2024 15:48
💙💛 zo ❤️
Mikulas T.
30 €  •  15. 4. 2024 20:55
Слава Україні!
Zuzana K.
100 €  •  27. 3. 2024 9:56
Ďakujeme, že za nás bojujete. Nezabúdneme, neprestaneme, nevzdáme to. NIKDY.
Peter Peťovský
10 €  •  18. 3. 2024 15:31
Dúfam, že turnikety nebudú potrebovať. Držte sa!
IB
10 €  •  18. 3. 2024 9:12
velmi si prajem, aby sme sa uz coskoro zacali zbierat na obnovu Ukrajiny, nie na jej obranu
Dalibor
25 €  •  17. 3. 2024 6:06
Nech sa držia chlapi a oslobodia svoju vlasť od okupantov
Štedrý darca
25 €  •  19. 4. 2024 21:37
Dobrosrdečný darca
30 €  •  19. 4. 2024 11:47

Kto ďalší daroval?

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň