(You can also switch donation form to English in the upper right corner)
Začiatkom októbra sa konalo druhé stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády, tentokrát pri hraniciach v ukrajinskom Užhorode. Napriek tomu, že premiér Fico cynicky vyhlásil, že „V Kyjeve je absolútne normálny život, nie vojna“, neodvážil sa ísť ďalej ako 7 km od našich hraníc.
V každej časti Ukrajiny vojna je, pretože zasahuje každú jednu rodinu, nech žijete kdekoľvek. Devastačný dopad má najmä na deti v pohraničných oblastiach, ktoré žijú v neustálom strachu a strese z útokov. Vyžaduje si odvahu do Ukrajiny v súčasnosti ísť. Ale vyžaduje si neporovnateľne väčšiu odvahu tam zostať žiť a bojovať za slobodu.
Po odovzdaní sanitiek ukrajinským vojačkám chceme pomáhať aj naďalej.
Po takmer 2000 kilometroch cesty a niekoľkých komplikáciách sme dorazili za tmy do Iziumu – ťažko zdevastovaného mesta na východe Ukrajiny, len niekoľko kilometrov od bojovej línie. Odovzdali sme sanitky, rušičky, špeciálne škrtidlá a iný medicínsky materiál priamo do rúk vojačkám z viacerých ukrajinských brigád z okolia Donbasu.
Stretli sme sa s veliteľkou čaty, zástupkyňou veliteľa práporu, medičkami a operátorkami dronov. Pred vojnou boli pedagogičkami, finančníčkami, umelkyňami. V každej z nich sa spája neuveriteľná sila a odhodlanie. Pravda je na ich strane – bojujú za budúcnosť a slobodu svojej krajiny a svojich detí. Veliteľka je na fronte s celou svojou rodinou – ona, jej manžel aj syn, každý na inom mieste, ale spolu v rovnakom boji.
Cítili sme obrovskú hrdosť, pokoru a vďaku. Väčšina z nich sa ešte v ten večer musela vrátiť na svoje pozície. Sľúbili sme si, že sa stretneme znovu – na oslave ich víťazstva.
Pomohli sme ukrajinskej armáde. Teraz chceme pomôcť deťom trpiacim vojnou.
Sme skupina siedmich žien, šesť Sloveniek a jedna Ukrajinka, ktoré sa pred pár dňami vrátili z Ukrajiny. Videli sme a na vlastnej koži zažili dopady vojny.
Spoznali sme sa počas cesty vďaka organizátorom už tretej zbierky Sanitky pre Ukrajinu – Vladimírovi Šimíčkovi, dokumentárnemu fotografovi, Fedorovi Blaščákovi, aktivistovi a riaditeľovi Nadácie otvorenej spoločnosti, a Gabrielovi Kuchtovi, fotografovi českého Deníka N.
Spoločne sme doručili a odovzdali sanitky z poslednej výzvy. Táto skúsenosť nás zmenila. To, čo sme videli a zažili, nechceme nechať len tak. Chceme pomáhať ukrajinským deťom.
V našom tíme máme odborníčky ako detskú psychiatričku Máriu Štefíkovú, animátorku Kristínu Saganovú, dokumentaristku Dorotu Vlnovú, fotografku Andreu Kalinovú, manažérku Evu Hegedušovú, Evu Kocanovú zo združenia Take naše a Zoryanu Yuriv z All4Ukraine.










