Som Martin Zambor, pracujem ako terapeut v oblasti duševného zdravia a som zakladateľ terapeutickej kaviarne Lepší príbeh. Nie som marketér, tak mi prosím, prepáčte, ak bude tento text kostrbatý.
Lepší príbeh je terapeutická, tréningová kaviareň, v ktorej pracujú ľudia zotavujúci sa z duševného ochorenia. Otvorili sme ju, lebo slovenský prístup k vážnym duševným ochoreniam je „tu máš diagnózu, invalidný dôchodok a neotravuj“. A pritom vieme, že práca je prvým krokom k návratu do bežného života, k životu v spoločnosti, k obnovovaniu sociálnych väzieb. A vieme aj to, že ľudia s duševným ochorením sú s adekvátnou liečbou až na výnimky schopní aspoň v obmedzenej miere pracovať.
Asi každý terapeut má v starostlivosti klienta, ktorý by po absolvovaní dlhej terapie zvládol prácu, ale nik ho nezamestná, lebo je 5–8 rokov doma. Mne to nedalo. Tak vznikol Lepší príbeh.
Kolegovia v zotavení u nás získavajú pracovné návyky, skúsenosti s pravidelnou prácou v malom tíme, trénujú si sociálne zručnosti, no predovšetkým sa učia rozumieť vlastnému ochoreniu – čo im ich ochorenie dovolí a v čom ich z pracovného hľadiska limituje. Nechceme, aby u nás kolegovia boli celý život. Snažíme sa ich pripraviť na to, aby si po čase strávenom u nás našli bežnú, nepodporovanú prácu.
V kaviarni dávame prácu 20 kolegom s duševným ochorením; viac ako polovica z nich má štátom uznanú zníženú pracovnú schopnosť. Okrem nich tu pracujú terapeuti, tréneri, ľudia, ktorí našich kolegov zaškoľujú, vedú, podporujú, a keď treba, kryjú im chrbát.
Nepýtajte sa ma, kto je tréner a kto kolega v zotavení. Nepoviem vám to ja ani kolegovia. Nie je to dôležité a len málokedy sa to dá uhádnuť. Všetci sme obyčajní ľudia. Podľa našich pravidiel sa u nás môžem takto odhaliť (vyoutovať) len ja a Katka, vedúca kaviarne.








