Výzva ukončená:

Nechajme spomienky rozkvitnúť ~ Nový záhon pre Záhradu spomienok

Získaných 0 € 1 855 €
2 500 €
 -
66 darcov
Celkom sa zapojilo
28 €
Priemerná výška daru
100 €
Najvyšší dar
60 dní
Získané za
Viac o tejto výzve

Nechajme spomienky rozkvitnúť ~ Nový záhon pre Záhradu spomienok

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
CEEV ŽIVICA
Dátum pridania
12. 2. 2024
Posledná aktualita

16. 4. 2024 15:47

ĎAKUJEME ♥. Kampaň je úspešne ukončená.

Milé podporovateľky a podporovatelia Záhrady spomienok.

Z celého ♥ vám ďakujeme za podporu.

Pre nový záhon na zvolenskom prírodnom cintoríne sa vďaka vaším štedrým príspevkom vyzbieralo krásnych 1855 eur.

Financie použijeme na nákup sadeníc bylín, cibuľovín, jedlých kríkov, a tiež na práce spojené s úpravou záhona, v ktorom zároveň vzniknú nové miesta pre prírodné urnové pochovávanie.

Hlavné práce začnú na jeseň, v októbri 2024 v partnerstve so záhradným ateliérom Arden, dobrovoľníkmi a sponzormi, ktorých sa snáď podarí zohnať :-)

Ďakujeme, že môžeme rozvíjať Záhradu spomienok a slovenské prírodné pohrebníctvo aj vďaka vám.

Ste skvelí.

Za Záhradu spomienok,

Andrea.

Zobraziť celú aktualitu
Všetky aktuality

S čím nám môžete pomôcť?

Buďte súčasťou  hnutia prírodného pohrebníctva na Slovensku. Pomôžte nám s rozšírením a revitalizáciou Záhrady spomienok – jedinečného miesta, ktoré už siedmy rok slúži ako alternatíva ku klasickým cintorínom a neosobným rozlúčkam. 

Záhrada spomienok je od začiatku inšpiráciou aj pre iné slovenské mestá a pomáha tvoriť novú kultúru pohrebníctva. Je príkladom prírode blízkej starostlivosti o cintoríny a zároveň aj príkladom nového prístupu k obradom poslednej rozlúčky. Bežne sú cintoríny na Slovensku zaplavené množstvom mramorových náhrobkov, umelých kvetín a parafínových sviečok. Pohreby sú často rýchle a neosobné. V Záhrade spomienok ukazujeme, že je to možné a najmä potrebné robiť inak. 

Na jeseň 2024 chceme upraviť jeden veľký záhon, kde pribudnú nielen nové trvalky, kríky a cibuľoviny, ale aj urnové miesta.

Potrebujeme však k tomu vašu pomoc.

Kto sme a čo je Záhrada spomienok?

Funebra rozvíja prírodné pohrebníctvo a podporuje otvorený a zodpovedný prístup ku smrti. Založili sme a staráme sa o dva prírodné cintoríny – Záhradu spomienok vo Zvolene a Les spomienok v Košiciach. Jedinečné rozlúčky tvoríme aj na iných tradičných či netradičných miestach. Ponúkame ekologické pohrebné produkty a rôznou formou spoluprác pomáhame mestám a obciam na ceste k udržateľnému pochovávaniu. 

Záhrada spomienok je prvý prírodný cintorín na Slovensku založený v roku 2017 vo Zvolene, kde pochovávame s úctou k ľuďom a k prírode. Ponúka možnosť prírodného urnového aj kostrového pochovávania a nenájdete tu žiadne umelé vence či kahance. Úlohu náhrobkov plnia malé kamenné tabuľky s menami zosnulých.

Prírodný cintorín reaguje na meniace sa preferencie a potreby pozostalých a ponúka im možnosť rozlúčiť sa s blízkym človekom jedinečne a zmysluplne. Slúži zároveň ako kvalitný verejný priestor a ostrov biodiverzity v meste. V čase klimatickej zmeny plní teda aj dôležitú funkciu pre životné prostredie. Súčasťou Záhrady spomienok sú aj včelie úle, vďaka ktorým máme každý rok skvelý mestský med.

Záhrada spomienok funguje už siedmym rokom vďaka podpore našej materskej mimovládnej organizácie Živica, ktorá je nositeľkou hnutia prírodného pohrebníctva na Slovensku. 

Prírodný cintorín zatiaľ nemá žiadneho stáleho donora a funguje najmä vďaka príspevkom od pozostalých, ako aj dobrovoľných darcov.

Aký je náš cieľ?

Našu starostlivosť potrebuje jeden veľký záhon pri včelích úľoch, ktorý chceme revitalizovať a vysadiť i tu nové nektarodajné trvalky, okrasné trávy, cibuľoviny a jedlé kríky pre vtáctvo.

Po obvode nového záhonu vznikne takmer tridsať nových miest pre uloženie popola či ekologických urien, ktoré pre Záhradu spomienok tvorí majster ÚĽUVu Michal Fratrič. 

Existuje mnoho štúdií o tom, že prírodné prostredie má pozitívny vplyv na ľudí v zármutku, preto chceme Záhradu spomienok obohatiť o nové kríky a stromy aj v iných častiach cintorína. Zároveň z nich budú mať prospech aj drobné živočíchy hľadajúce u nás potravu a úkryt.

Záhrada spomienok je miesto s celoslovenským významom, obracajú sa na nás klienti z rôznych kútov krajiny a chodia za nami so záujmom zástupcovia iných miest a obcí. Vďaka Záhrade spomienok sa môže prírodné pohrebníctvo rozširovať po Slovensku ako kruhy na vode.

Aby sme toto miesto mohli ďalej rozvíjať, potrebujeme vás. Vašimi príspevkami umožníte Záhrade spomienok byť miestom pokojného odpočinku zosnulých a živou oázou pre všetko živé. 

Vopred ĎAKUJEME za vašu podporu a za to, že chcete spolu s nami tvoriť novú kultúru pohrebníctva na Slovensku.

Záhradu spomienok navrhla Michala Poláková z Ateliér Arden, s ktorá je tiež autorkou návrhu revitalizácie a rozširovania prírodného cintorína.

Ústrednou myšlienkou návrhu Záhrady spomienok je prítomný okamih – život samotný. Našou snahou je navodiť atmosféru, v ktorej vnímame paralelu medzi životom a smrťou a uvedomujeme si zákonitosti prírodných pomerov – zmeny farieb a kvitnutia stromov, pohyb tráv, premenlivosť  v čase. Vysoké a nízke trávy sú nositeľkami myšlienky neustáleho pohybu –  filozofie života a krehkosti pominuteľného. Celý koncept sa nesie v spomienke návratu k “prírodným koreňom” človeka. Život v záhrade symbolicky podčiarkuje výber medonosných drevín a kríkov, ktoré lákajú včely a ďalšie opeľovačeMichala Poláková, autorka návrhu

Viac o Záhrade spomienok: https://funebra.sk/zahrada-spomienok/ 

Fotografie: Uršuľa Mičovská, Mirka Sliacka, Gabriela Teplická,  Archív Funebra

Tím Funebry – Monika Suchánska a Andrea Uherková. 

Ďakujeme. ♥

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Aktuality

16. 4. 2024 15:47

ĎAKUJEME ♥. Kampaň je úspešne ukončená.

Milé podporovateľky a podporovatelia Záhrady spomienok.

Z celého ♥ vám ďakujeme za podporu.

Pre nový záhon na zvolenskom prírodnom cintoríne sa vďaka vaším štedrým príspevkom vyzbieralo krásnych 1855 eur.

Financie použijeme na nákup sadeníc bylín, cibuľovín, jedlých kríkov, a tiež na práce spojené s úpravou záhona, v ktorom zároveň vzniknú nové miesta pre prírodné urnové pochovávanie.

Hlavné práce začnú na jeseň, v októbri 2024 v partnerstve so záhradným ateliérom Arden, dobrovoľníkmi a sponzormi, ktorých sa snáď podarí zohnať :-)

Ďakujeme, že môžeme rozvíjať Záhradu spomienok a slovenské prírodné pohrebníctvo aj vďaka vám.

Ste skvelí.

Za Záhradu spomienok,

Andrea.

10. 4. 2024 11:04

Už len 2 dni kampane pre Záhradu

Milé darkyne, milí darcovia,

vďaka vám sme vyzbierali pre nový záhon v Záhrade spomienok už viac ako 1700 eur. Ste super!

Máme pred sebou posledné 2 dni zbierky.

Aj keď obdržíme celú vyzbieranú sumu, nech bude akákoľvek, veľmi sa potešíme, ak ešte trošku narastie. Na tvorbu záhona totiž potrebujeme zopár tisíc eur. 

Veľmi sa preto potešíme zdieľaniu kampane a jej šíreniu medzi vašimi priateľmi.

Vďaka za vašu pomoc. ♥

Andrea a Monika z Funebry

26. 2. 2024 18:10

Narodeninová výzva úspešná, ďakujeme!

Milí priatelia,

v rámci darovacej kampane pre Záhradu spomienok vytvorila naša Andrea aj svoju narodeninovú výzvu

Ďakujeme, že ste výzvu prijali a ku včerajším narodeninám jej poslali krásnych 555 eur. Ste naozaj skvelí, veľmi sa tešíme. ♥

Celý výťažok poputuje pre náš prírodný cintorín. 

Kampaň pre Záhradu spomienok zostáva stále aktuálna a nájdete ju tu:  https://www.donio.sk/zahradaspomienok

21. 2. 2024 11:13

Vyzbierali sme takmer polovicu ♥

Milé darkyne a darcovia,

ste skvelé a skvelí. Pre Záhradu spomienok sa vďaka vám podarilo vyzbierať už 1200 eur.

Srdečne vám ďakujeme za všetky vaše príspevky. Veľmi sa tešíme, že budeme môcť vďaka nim zrealizovať plánované výsadby.

Výzva trvá aj naďalej a my veríme, že sa nám podarí vyzbierať aj zvyšnú polovicu a dosiahnuť 2500 eur na podporu nášho prírodného cintorína. Držte palce:)

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba. Samozrejme, každá kampaň musí byť v súlade s naším Etickým kódexom a Pravidlami používania.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie dokumentov, ktoré potvrdzujú účel výzvy či skutočnosti uvádzané vo výzve. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité. Pri Naštartuj projekt navyše využívame overenie subjektu treťou stranou a dbáme na to, aby boli odmeny doručené tak, ako bolo v kampani sľúbené.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Po odoslaní príspevku mi od vás neprišiel žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

Ak sa ukončenej kampani nepodarila dosiahnuť želaná cieľová čiastka, ešte to neznamená, že peniaze zakladateľ nezíska. Pri vyplácaní sa riadime pravidlami jednotlivých druhov kampaní. Pri Dobročinných výzvach je podmienkou vyplatenia financií zakladateľovi kampane dosiahnutie minimálnej čiastky 200 € alebo dosiahnutie prvého kampaňového miľníka (ak kampaň pracovala s miľníkmi). Pri Naštartuj projekt je podmienkou vyplatenia dosiahnutie prvého kampaňového miľníka. Ak kampaň spĺňa podmienky, zakladateľovi vyplatíme získanú čiastku v plnej výške. Pokiaľ kampaň nedosiahla ani minimálnu čiastku potrebnú na vyplatenie, príspevky do 14 pracovných dní vrátime späť darcom priamo na účet alebo na platobnú kartu.

Láskavý darca
100 €  •  12. 4. 2024 7:53
Láskavý darca
10 €  •  11. 4. 2024 18:09
Eva Uherková
25 €  •  10. 4. 2024 11:45
Láskavý darca
20 €  •  9. 4. 2024 12:20
Veľkorysý darca
10 €  •  9. 4. 2024 11:12
Darca, ktorý je za každú dobrosť
30 €  •  9. 4. 2024 10:58
Štedrý darca
5 €  •  8. 4. 2024 23:18
Veronika Pázmányová
50 €  •  8. 4. 2024 16:09
Pre nasu staru mamu, ktora u Vas odpociva. Nech jej kvietky robia radost ❤️
Dobrosrdečný darca
10 €  •  8. 4. 2024 15:57
Štedrý darca
25 €  •  4. 4. 2024 9:30
Štedrý darca
10 €  •  2. 4. 2024 15:04
Milý darca
25 €  •  1. 4. 2024 19:54
Veľkorysý darca
20 €  •  1. 4. 2024 6:28
Janka a Peťo
25 €  •  31. 3. 2024 20:35
Všetko najlepšie :)
Dobročinný Darca
10 €  •  24. 3. 2024 23:38
Darca, ktorý je za každú dobrosť
7 €  •  17. 3. 2024 22:56
Milý darca
25 €  •  13. 3. 2024 20:40
DD
38 €  •  4. 3. 2024 23:24
Nech kvitne a plní sa Záhrada spomienok!
Darca, ktorý je za každú dobrosť
40 €  •  1. 3. 2024 9:56
Milý darca
10 €  •  26. 2. 2024 15:27
Adi, dodatocne vsetko najlepsie k narodeninam!

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.

Pri tejto kampani nejde Darcovkú výzvu pridať, pretože kampaň už bola ukončená.

Dokončené Darcovské výzvy

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň