Darujte rozmanitým deťom vzdelanie
Všetky kampane overujeme
30. 12. 2023 21:51
Vyšiel článok o našej laboratórnej škole
Milé podporovateľky a podporovatelia,
ďakujeme za vaše doterajšie štedré dary. Aj vďaka vám bude môcť naša laboratórna škola slúžiť na to, aby vyvinula všetky metódy, nástroje a techniky, ktoré aktuálne chýbajú školám po celom Slovensku, aby vedeli, ako učiť rozmanité kolektívy detí.
Napríklad ako viesť hodiny tak, že na nich deti robia na rôznych úrovniach naraz, alebo ako nastaviť kultúru v školách tak, že rozmanitosť detí je oslavovaná a nevedie k šikane, ale naopak, k súdržnej spoločnosti.
Potom sa už o overené a adaptované metódy na slovenský kontext podelíme tak, aby postupne všetky školy na Slovensku chceli a vedeli vzdelávať rozmanité kolektívy, “ vysvetľuje naša zakladateľka Anna Symington Maar v najnovšom článku.
Ďakujeme
Tím Rozmanity
Vzdelávať rozmanité deti pod jednou strechou je možné
V škôlke a škole Rozmanity deti z rôznych etník, z chudobných aj bohatších rodín, zdravé deti a deti so zdravotným znevýhodnením, s nadaním či inými špeciálnymi potrebami navštevujú tú istú triedu. Úspešne fungujeme už tretí rok a náš program chceme dostať na všetky školy a škôlky po celom Slovensku tak, aby naozaj všetky deti mali šancu na kvalitné vzdelanie spolu s rovesníkmi.
Rozmanitosť nám dáva najlepšiu príležitosť stať sa vzdelanou a nepolarizovanou spoločnosťou. Bez vás to však nepôjde. Pomôžte nám realizovať tento náš sen.
Yoniho až myká od radosti, keď sa povie škola
Yoni (Yonatan) je bystrý chlapec, teraz čerstvý prvák v modelovej škole Rozmanity. Narodil sa extrémne predčasne a v hneď nemocnici mu bola diagnostikovaná detská mozgová obrna – kvadruparéza, teda postihnutie všetkých štyroch končatín a syndróm nehybnosti. Vďaka mnohým rehabilitáciám vie s oporou nakročiť. Zvyčajne sa pohybuje na vozíku, alebo kočíku.
Yoni chodil do škôlky pri Spojenej škole pre deti so znevýhodnením a vyjadril túžbu, že chce chodiť do “dobrej školy”. Mama dostala bojovú úlohu: “Naozaj to bolo dosť zložité, chodila som sa pýtať po rôznych školách, aj do spádovej. Všade ale boli prekážky a opakovane som si vypočula: “To si ako predstavujete? Máme schody, toto sa nedá, tamto žiaľ nevieme zabezpečiť…”
Prišiel zúfalý pocit, že pre takéto dieťa nie je miesto v našej spoločnosti.
Yoni však mal šťastie. V tomto roku bol prijalý do modelovej školy Rozmanity. Rozmanita dokázala zabezpečiť bezbariérový priestor, WC a vďaka sponzorom i zdvižnú plošinu na schody. Cez prestávky môže Yoni s pomocou osobnej asistentky šantiť s deťmi na dvore na svojom elektrickom vozíku.
Mama: “Rozmanita je pre nás ako sen. Yoni tu má dôstojné vzdelávanie, ktoré akceptuje jeho inakosť, limity, krehkosť. Najväčším darom sú pre neho vzťahy s rovesníkmi a zo všetkého najviac rozpráva o pani učiteľke Monike a Sáre :) Až sa myká od radosti, keď sa povie škola.”
“Je často frustujúce, že spoločnosť hrubo zanedbáva starostlivosť o krehkých a znevýhodnených – deti aj dospelých. Vďaka za to, že Rozmanita aj iné organizácie pomáhajú nájsť systémové riešenia a otvárajú priestor pre inakosť a rôznorodosť, ktorá je vzájomne obohacujúca pre všetkých.” Dodáva mamina.
Aj malý Dima sa začlenil veľmi rýchlo
Dima je 3-ročný chlapček, ktorý ako batoľa musel po vypuknutí vojny na Ukrajine s mamou a sestrou prísť na Slovensko. Tu sa prvý rok a pol nenaučil po slovensky. Mal jedinú možnosť navštevovať čisto ukrajinskú škôlku, lebo ho odmietli v piatich slovenských škôlkach. Svoje dvere mu otvorila až Rozmanita. Dima najprv rozprával veľmi málo a bol hanblivý. Už po dvoch mesiacoch v modelovej škôlke Rozmanity komunikuje po slovensky a to najdôležitejšie – našiel si tu kamarátov. Vytvorili silnú trojku :) To, že každý z nich má iný materinský jazyk – ukrajinčina, slovenčina, angličtina – im v hraní vôbec neprekáža – naopak, učia sa od seba rôzne slovíčka. Spája ich spoločný záujem o vlaky a motorky.
Dima je nadaný na matematiku – napriek tomu, že má iba tri roky už suverénne počíta do 10 a pozná aj číslice. Vďaka inkluzívnemu modelu výučby v triede, v ktorom každé dieťa robí na svojej úrovni, Dima zároveň rozvíja svoje talenty, učí sa nový jazyk a začleňuje sa v novej krajine.
“Hneď od prvého dňa sa veľmi tešil a chcel ísť každý deň do škôlky. Sám sa oblečie, teší sa na kamarátov. Má veľmi rád deti,” s radosťou hovorí mama Olha. Prianie jeho mamy, aby sa naučil po slovensky a vedel sa na Slovensku plnohodnotne začleniť, sa pomaly plní.
Na L. čaká nová výzva – prechod do školy
L. je 6-ročná predškoláčka, ktorá už tretí rok navštevuje škôlku Rozmanity. Od roka a pol sa o ňu stará sama jej adoptívna mama Mirka. L. sa narodila do veľmi ťažkých podmienok generačnej chudoby a má intelektové znevýhodnenie, kvôli ktorému bola v mnohých zručnostiach ďalej za svojimi rovesníkmi. Okrem Rozmanity L. neprijala žiadna bežná škôlka, musela by chodiť do špeciálnej škôlky, v ktorej by nestretla rovesníkov bez intelektového znevýhodnenia. V Rozmanite si ale vytvorila viacero priateľstiev, svojou hravosťou a pohybovým talentom inšpiruje viacero detí. Zároveň za dva roky spravila taký pokrok, že teraz už zvláda mnohé predškolské aktivity tak isto ako jej rovesníci. A pred L. je nová výzva – prechod do školy
Aj v tom podávame v Rozmanitej pomocnú ruku. Už teraz ju tu pripravujeme na to, že nejaký čas musí vedieť obsedieť za stolíkom, že musí vedieť spolupracovať, sústrediť sa dlhší čas. Mama veľmi túto pomoc oceňuje a vraví:
“V škôlke už s ňou individuálne pracujú, má k dispozícii špeciálnu pedagogičku, za ktorú nemusím platiť navyše. Keď je niekto zdravotne ťažko postihnutý, má na Slovensku veľmi oklieštené možnosti a ja by som chcela, aby mala podobné vzdelanie ako iné deti. Aj keď tie výsledky nebudú nejaké fantastické, mám na mysli niečo, čo bude v jej možnostiach – možnosť uplatniť sa, možno si vybrať prácu, ktorú by raz chcela robiť.”
Darujte rozmanitým deťom rovnakú možnosť vzdelávať sa
Ak aj vám záleží na tom, aby Slovensko bolo spravodlivejšie a dávalo všetkým deťom rovnakú šancu na plnohodnotné vzdelanie a úspech, podporte s nami Rozmanitu. Posunie nás bližšie k cieľu rozšíriť princípy Rozmanity na každú školu na Slovensku.
Pridajte sa ku komunite Rozmanity a 👉prispejte, ak vám to situácia dovoľuje, aj pravidelne mesačne k systémovej zmene vzdelávania na Slovensku. Darujete tak deťom možnosť rozvíjať sa v inkluzívnom a rešpektujúcom prostredí ešte dnes.
Ďakujeme!
Aktuality
30. 12. 2023 21:51
Vyšiel článok o našej laboratórnej škole
Milé podporovateľky a podporovatelia,
ďakujeme za vaše doterajšie štedré dary. Aj vďaka vám bude môcť naša laboratórna škola slúžiť na to, aby vyvinula všetky metódy, nástroje a techniky, ktoré aktuálne chýbajú školám po celom Slovensku, aby vedeli, ako učiť rozmanité kolektívy detí.
Napríklad ako viesť hodiny tak, že na nich deti robia na rôznych úrovniach naraz, alebo ako nastaviť kultúru v školách tak, že rozmanitosť detí je oslavovaná a nevedie k šikane, ale naopak, k súdržnej spoločnosti.
Potom sa už o overené a adaptované metódy na slovenský kontext podelíme tak, aby postupne všetky školy na Slovensku chceli a vedeli vzdelávať rozmanité kolektívy, “ vysvetľuje naša zakladateľka Anna Symington Maar v najnovšom článku.
Ďakujeme
Tím Rozmanity
- Čo robí Rozmanita?
-
Budujeme vzorovú inkluzívnu školu budúcnosti dostupnú pre všetky deti a CENTRUM ŠÍRENIA tohto modelu do ďalších škôl na Slovensku. Našou víziou je vybudovať kvalitný, replikovateľný, škálovateľný model inkluzívnej škôlky, školy a komunity, v ktorej sa môže rozvíjať každý, bez ohľadu na zázemie, potreby, zručnosti či vek. Tak, aby sa Slovensko stalo vysoko vzdelanou a nepolarizovanou krajinou.
- Ako vyzerá inkluzívne vzdelávanie?
-
V inkluzívnom kolektíve nedochádza ku segregácii zraniteľných detí, tak ako je to na Slovensku aktuálne bežné. Slovensko má 2. najviac segregované školstvo z 63. krajín OECD. Zraniteľné deti nie sú len tie, ktoré majú zdravotné znevýhodnenie či špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, ale napríklad aj deti z nízkopríjmových rodín, z etnickej, národnostnej či náboženskej menšiny, deti v náhradných rodinách, rodiny na úteku… Inkluzívna škola prijíma a rozvíja všetky deti bez rozdielu, spolu a odstraňuje prípadné bariéry. Finančne a fyzicky je dostupná pre všetkých. Je postavená na rešpektujúcom prístupe a na individualizovanom systéme učenia sa. V inkluzívnom vyučovaní majú deti na výber z rôznych aktivít na rôznych úrovniach a dostávajú podporu, ktorú potrebujú. Zameriava sa na rozvoj zručností budúcnosti pre všetky ich žiačky a žiakov. Tých si nevyberá ale berie všetkých, ktorí sa prihlásia alebo z nich náhodne žrebuje, keď je obmedzená kapacita.
- Čo je Centrum šírenia?
-
Okrem rozvíjania našej modelovej inkluzívnej školy, ktorá ukazuje, že sa to dá, budujeme aj centrum šírenia – ktoré podporí čo najviac škôl po celom Slovensku na ich ceste poskytovania kvalitného inkluzívneho vzdelania pre všetky deti a ich blízkych v ich lokalite. Centrum šírenia bude silným verejným aj odborným hlasom, ktorý pomôže skrz vzdelávania a podporu učiteľov a učiteliek, šírenie povedomia medzi rodičmi, koordináciu návštev a stáží v našej vzorovej Škole+, tvorením a zdieľaním kvalitných videí, ktoré umožňujú si náš model ohmatať aj na diaľku a tvorbou a zdieľaním praktických metodík, ktoré cestu k inklúzii pre ďalšie školy čo najviac uľahčia.
- Čo je to Donio?
-
Donio je miesto, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.
- Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?
-
Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.
- Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?
-
Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba. Samozrejme, každá kampaň musí byť v súlade s naším Etickým kódexom a Pravidlami používania.
- Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?
-
Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie dokumentov, ktoré potvrdzujú účel výzvy či skutočnosti uvádzané vo výzve. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité. Pri Naštartuj projekt navyše využívame overenie subjektu treťou stranou a dbáme na to, aby boli odmeny doručené tak, ako bolo v kampani sľúbené.
- Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?
-
Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.
- Po odoslaní príspevku mi od vás neprišiel žiaden e-mail. Čo mám robiť?
-
Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.
- Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?
-
Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.
- Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?
-
Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.
- Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?
-
Ak sa ukončenej kampani nepodarila dosiahnuť želaná cieľová čiastka, ešte to neznamená, že peniaze zakladateľ nezíska. Pri vyplácaní sa riadime pravidlami jednotlivých druhov kampaní. Pri Dobročinných výzvach je podmienkou vyplatenia financií zakladateľovi kampane dosiahnutie minimálnej čiastky 200 € alebo dosiahnutie prvého kampaňového miľníka (ak kampaň pracovala s miľníkmi). Pri Naštartuj projekt je podmienkou vyplatenia dosiahnutie prvého kampaňového miľníka. Ak kampaň spĺňa podmienky, zakladateľovi vyplatíme získanú čiastku v plnej výške. Pokiaľ kampaň nedosiahla ani minimálnu čiastku potrebnú na vyplatenie, príspevky do 14 pracovných dní vrátime späť darcom priamo na účet alebo na platobnú kartu.
10 € • 7. 10. 2024 10:00
3 € • 2. 10. 2024 2:25
50 € • 30. 9. 2024 13:18
10 € • 30. 9. 2024 9:08
10 € • 5. 9. 2024 9:50
3 € • 2. 9. 2024 2:25
50 € • 30. 8. 2024 13:19
10 € • 30. 8. 2024 9:08
10 € • 5. 8. 2024 10:10
3 € • 2. 8. 2024 2:25
50 € • 30. 7. 2024 13:18
10 € • 30. 7. 2024 9:09
10 € • 8. 7. 2024 10:30
5 € • 2. 7. 2024 15:29
3 € • 2. 7. 2024 2:24
50 € • 30. 6. 2024 13:19
10 € • 30. 6. 2024 9:07
10 € • 5. 6. 2024 10:20
5 € • 2. 6. 2024 15:29
3 € • 2. 6. 2024 2:26
50 € • 30. 5. 2024 13:19
10 € • 30. 5. 2024 9:08
100 € • 24. 5. 2024 15:17
25 € • 16. 5. 2024 20:06
Premýšľate ako pomôcť ešte viac?
Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako funguje Darcovská výzva
- Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
- Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
- Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Prebiehajúce Darcovské výzvy
Dokončené Darcovské výzvy
Táto výzva je súčasťou témy Zapoj sa do Giving Tuesday.