Výzva ukončená:

Pomôžme maliarke z Ukrajiny, ktorá sa stará o chorú dcérku

Získaných 0 € 235 €
od 9 darcov
 -
9 darcov
Celkom sa zapojilo
26 €
Priemerná výška daru
100 €
Najvyšší dar
29 dní
Získané za
Viac o tejto výzve

Pomôžme maliarke z Ukrajiny, ktorá sa stará o chorú dcérku

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Marián Čerkes
Dátum pridania
8. 2. 2023
Posledná aktualita

15. 3. 2023 12:10

Poďakovanie darcom

Ďakujeme, že pomáhate Tatyane a malej Márii v ich ťažkej situácii, v ktorej napriek vašej láskavosti a ľudskosti môžu obaja veriť, že sa na nich nezabúda, práve naopak.

Už teraz sa úprimne tešia, že si budú môcť dovoliť aspoň niektoré z potrebných vecí, ktoré boli uvedené vo výzve, počnúc psychologickou pomocou pre malú Máriu.

Zobraziť celú aktualitu

Kto sme a komu pomôžeme?

Moje meno je Marián a spolu so svojou partnerkou Lýdiou sme sa rozhodli založiť túto zbierku, aby sme pomohli pani Tatyane a jej dcérke Marii z Ukrajiny.

Prvým dôvodom bolo, že sme po začatí invázie cítili všetky tie pocity beznádeje nemôcť zastaviť zlo. Preto považujeme za našu morálnu povinnosť pomôcť aspoň tak, ako za daných okolností vieme. Od vypuknutia vojny na Ukrajine pravidelne prispievame na rôzne účely, či už jednotlivcom alebo organizáciám.

Avšak príbeh Tatyany nás oslovil natoľko, že sme sa rozhodli založiť túto výzvu. Pani Tatyana je maliarka, na jej obrazy som natrafil náhodou na internete (maľby nájdete na tomto linku https://www.etsy.com/no-en/shop/BatychkovaArt?)ref=profile_header). Jej tvorba sa mi zapáčila, a preto som ju podporil kúpou niekoľkých malieb a digitálnych fotiek na stiahnutie. Potom som sa jej spýtal, či by potrebovala pomôcť aj nejakým iným spôsobom. Dopisovali sme si a postupne som poznával jej príbeh. Je to veľmi skromná pani, a až po čase som sa dozvedel, ako biedne na tom je.

Tatyanin príbeh

Pani Tatyana (50 rokov) a jej dcérka Maria (8 rokov) sú utečenkyne z Odesy z Ukrajiny, ktoré sa od marca minulého roka nachádzajú v Turecku.

Než sa ocitli v bezpečí, zažívali neľahké dni. Mnohí z nás si to ani nevedia predstaviť… Po obrovskom výbuchu rakety do paneláku vedľa ich obydlia v Odese, sa museli 3 dni schovávať v pivnici. Rozhodli sa utiecť. Po 60-hodinovej strastiplnej ceste sa konečne ocitli na bezpečnom mieste. Turecko zvolili z dôvodu, že Maria má bronchiálnu astmu a prostredie pri mori je jedna z mála dobrých vecí, ktorá sa im za posledný čas prihodila. Pri úteku mali so sebou iba pár osobných vecí, niekoľko Tatyaninych obrazov a inhalátor pre Mariu.

Prvý mesiac bývali v jednej malej miestnosti s cudzím mužom. Neskôr sa dostali k bývaniu v malom prenajatom byte. Jediný príjem má Tatyana z predaja svojich obrazov cez webshop Etsy. Postupne si zarobila na stôl, posteľ a ďalšie drobnosti. Ovocie si môže dovoliť kupovať iba pre dcérku. Od dobrých ľudí z dediny dostali nejaké oblečenie. S manželkou sme sa rozhodli prispievať im aspoň na bývanie, aby ich nevyhodili kvôli neplateniu nájmu.

Maria veľmi rada maľuje (zopár jej obrázkov sa dá kúpiť na internete). Od úteku to však nie sú veľmi príjemné obrázky – prevažne ide o zhrozené mačky, more pri Odese s prasknutým srdcom, ukrajinské trojzubce alebo úplne čierne obrázky s bielymi škvrnami. 

V Turecku začala Maria chodiť do prvej triedy v miestnej škole a už si nachádza prvých kamarátov. Veľmi často však absentuje kvôli chorobe. Okrem toho po traumách, ktoré malé 8-ročné dievčatko zažilo (výbuch, náročná cesta, zdieľanie jednej izby s cudzím mužom), dostáva panické záchvaty a nemôže ostať samo doma. Pani Tatyana berie Mariu zo sebou dokonca aj nákup, nech je v akomkoľvek stave (bolesti hlavy, kašeľ, zvýšená teplota), pretože sa bojí, že by si mohla privodiť ešte vážnejšiu traumu. 

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Financie, ktoré pošlete by použili v prvom rade na detskú psychiatričku pre Mariu. V mieste ich terajšieho pobytu našli jednu lekárku, ktorá rozpráva po ukrajinsky a sú na ňu dobré referencie od ľudí z okolia. Cena za jednu hodinu/sedenie je v prepočte cca 39,15€.

Ďalej by Tatyana peniaze použila na základnú výbavu na maľovanie (štetce, farby, plátna atď.) Ako maliarka obrazov potrebuje k svojej práci aj laptop (organizovanie predaja cez net, zaobstarávanie rôznych obrazov na maľovanie replík), projektor, projekčné plátno na nasvietenie obrazov a jednoduchý stojan, na ktorom bude položený projektor. Na internete som našiel najlacnejší projektor za cca 130–150€, stojan za cca 30€ a plátno za 35–60€.

Toto všetko sú nevyhnuté nástroje k jej práci, vďaka ktorým môže tvoriť a následne ponúkať svoje obrazy na weboch a tým pádom zabezpečiť obživu pre seba aj svoju dcéru.

Ďalej by sa im zišiel úplne lacný malý televízor, ktorý by využívala Maria v čase, kým Tatyana maľuje a zarába na živobytie. Vzhľadom k tomu, že Maria veľmi často chorá leží v posteli, TV by bol pre ňu jediný zdroj zábavy a zážitku.

Ostatné financie by použili na každodenné výdaje na život (strava, základné ošatenie).

Budem veľmi vďační všetkým vám, ktorí sa rozhodnete pomôcť, či už prispieť na túto výzvu alebo podporiť pani Tatyanu kúpou jej obrazov. Verím, že im spoločne dokážeme urobiť život krajším!

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Aktuality

15. 3. 2023 12:10

Poďakovanie darcom

Ďakujeme, že pomáhate Tatyane a malej Márii v ich ťažkej situácii, v ktorej napriek vašej láskavosti a ľudskosti môžu obaja veriť, že sa na nich nezabúda, práve naopak.

Už teraz sa úprimne tešia, že si budú môcť dovoliť aspoň niektoré z potrebných vecí, ktoré boli uvedené vo výzve, počnúc psychologickou pomocou pre malú Máriu.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba. Samozrejme, každá kampaň musí byť v súlade s naším Etickým kódexom a Pravidlami používania.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie dokumentov, ktoré potvrdzujú účel výzvy či skutočnosti uvádzané vo výzve. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité. Pri Naštartuj projekt navyše využívame overenie subjektu treťou stranou a dbáme na to, aby boli odmeny doručené tak, ako bolo v kampani sľúbené.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Po odoslaní príspevku mi od vás neprišiel žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

Ak sa ukončenej kampani nepodarila dosiahnuť želaná cieľová čiastka, ešte to neznamená, že peniaze zakladateľ nezíska. Pri vyplácaní sa riadime pravidlami jednotlivých druhov kampaní. Pri Dobročinných výzvach je podmienkou vyplatenia financií zakladateľovi kampane dosiahnutie minimálnej čiastky 200 € alebo dosiahnutie prvého kampaňového miľníka (ak kampaň pracovala s miľníkmi). Pri Naštartuj projekt je podmienkou vyplatenia dosiahnutie prvého kampaňového miľníka. Ak kampaň spĺňa podmienky, zakladateľovi vyplatíme získanú čiastku v plnej výške. Pokiaľ kampaň nedosiahla ani minimálnu čiastku potrebnú na vyplatenie, príspevky do 14 pracovných dní vrátime späť darcom priamo na účet alebo na platobnú kartu.

Darca, ktorý je za každú dobrosť
10 €  •  6. 3. 2023 19:27
Láskavý darca
10 €  •  6. 3. 2023 2:18
Veľa šťastia Tatyana a Máša.
Veľkorysý darca
100 €  •  5. 3. 2023 21:15
Dobrosrdečný darca
25 €  •  5. 3. 2023 9:55
Dobrosrdečný darca
20 €  •  24. 2. 2023 11:53
Zuzka
10 €  •  16. 2. 2023 18:28
♥♥♥♥♥♥♥
Štedrý darca
10 €  •  11. 2. 2023 17:19
Dobročinný Darca
25 €  •  11. 2. 2023 16:59
Dobročinný Darca
25 €  •  11. 2. 2023 16:54

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.

Pri tejto kampani nejde Darcovkú výzvu pridať, pretože kampaň už bola ukončená.

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň