Úspešne dokončené:

Pomôž Sofi poraziť jednu z jej chorôb a vrátiť jej kvalitný život

Získaných 0 € 22 477 €
od 269 darcov
 -
269 darcov
Celkom sa zapojilo
84 €
Priemerná výška daru
4 000 €
Najvyšší dar
120 dní
Získané za
Viac o tejto výzve

Pomôž Sofi poraziť jednu z jej chorôb a vrátiť jej kvalitný život

Získaných 0 € 22 477 €
od 269 darcov

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Sofia Olejárová
Dátum pridania
28. 9. 2022

Kto kampaň organizuje?

Kampaň organizujú Sofiini najbližší – mama a jej dve sestry, ktoré celý svoj život zasväcujú tomu, aby sa Sofi mala, aj napriek ťažkému osudu a viacerým diagnózam, aspoň o kúsok lepšie.

Sofiina liečba je však finančne zaťažujúca a nie je v našich silách pokryť všetky výdavky. Rozhodli sme sa teda založiť túto výzvu, pretože veríme, že spoločnými silami dokážeme Sofi aspoň z časti skvalitniť život a zmierniť trápenie spojené s jej diagnózami.

Príbeh našej Sofi

Sofi je mladé, 19 ročné dievča. Pri pohľade na jej fotografie by však jej vek pravdepodobne nikto neuhádol. Za svoj život si však toho preskákala viac ako väčšina omnoho starších ľudí.

Sofia sa narodila ako zdravé dievča, všetko bolo v poriadku až do chvíle, kedy prvý krát prestala dýchať. Z bezstarostného detstva sa stal kolotoč chodenia po nemocniciach, lekároch, volanie sanitky, umelé dýchanie, oživovanie… Žiadny lekár jej nevedel pomôcť dlhých 6 rokov, ktoré jej rodina prežila v každodennom strachu o jej život, nevediac či ju nabudúce rozdýchajú, či sa Sofi vôbec dožije dospelosti. Za týchto 6 rokov Sofi rapídne zaostávala vo vývoji – nevedela sedieť, loziť, vozila sa v kočíku.

Až vo veku 6 rokov vďaka MUDr. V. Bzdúchovi lekári zistili, že Sofi trpí ojedinelou diagnózou – syndróm deficitu GLUT-1. Znamená to, že jej telo vôbec nevie spracovať cukor a využiť ho ako energiu pre mozog a nervové bunky. Lekári ju nastavili na špeciálnu ketogénnu diétu, ktorá je jedinou možnou liečbou Sofiinho ochorenia. Ketogénna diéta je veľmi zložitá, pretože vyžaduje presné výpočty obsahu sacharidov, bielkovín a tukov v každom jedle, ktoré nesmú presiahnuť stanovené limity! Sofi musí na 1 gram sacharidov a 1 gram bielkovín zjesť alebo vypiť až 6 gramov tuku (oleja). Svoj osud však znáša s pokorou a statočne, každodenne pije poháre plné oleja, pretože vie, že je to jediná liečba, ktorá jej zachraňuje život. Sofiin stav sa vďaka diéte veľmi zlepšil a mohla nastúpiť do školy – navštevuje školu pre telesne postihnuté deti na Mokrohájskej ulici, keďže je na 60% zdravotne postihnutá. 

Žiaľ, vekom jej problémy pribúdajú. V dôsledku liečby ochorenia GLUT-1 nemala dostatočne vyživené svaly a prestala rásť. Lekári Sofi nasadili na liečbu nízkeho vzrastu – rodina jej musela každý deň pichať rastový hormón. Liečba však nemala želané výsledky. Sofia nenarástla, jej chrbát sa začal výrazne kriviť. Nastúpil ďalší kolotoč behania po lekároch, neúspešných rehabilitáciách, fyzioterapiách, cvičeniach. Sofi trpí vážnou skoliózou. So skoliózou bojovala ako vedela, každý deň o 5:30 vstávala, cvičila špeciálne cvičenia 4× denne, niekoľko krát do týždňa plávala, rehabilitovala, nosila korzet vo dne aj v noci. Počas pandémie, keď došlo k zatvoreniu plavární, telocviční a rehabilitačných centier sa jej už nepodarilo zastaviť výrazný progres skoliózy. Aktuálne má skoliózu až 90 stupňov a chystá sa podstúpiť riskantnú operáciu v Brne, ktorá jej má zlepšiť kvalitu života, odstrániť bolesti a hlavne zabrániť, aby nedošlo k utlačeniu srdca a pľúc. Jednoducho povedané, takáto chrbtica môže kedykoľvek začať tlačiť na orgány a môže Sofi ohroziť na živote. Operácia s vyrovnaním chrbta v Brne je jedinou možnou voľbou, nakoľko Sofi je sama o sebe veľmi rizikovým pacientom kvôli jej diagnóze GLUT-1. 

Veríme, že operácia Sofii pomôže skvalitniť jej život, nakoľko skolióza jej spôsobuje nielen bolesti, ale obmedzuje ju aj v pohybe, napríklad pri kráčaní. Operácia je, aj napriek príspevku poisťovne, drahá záležitosť, nakoľko sa uskutoční v Brne, budú s ňou spojené výdavky na presuny, ubytovanie a pod., nakoľko Sofi veľa vecí sama nezvládne a bude potrebovať asistenciu. Po operácii tiež bude nutné zabezpečiť rehabilitácie, fyzioterapiu, korzetoterapiu a postaviť Sofi späť na nohy. 

Veríme, že spoločnými silami, aj vďaka Vášmu príspevku, sa nám to podarí

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Najväčším výdavkom v Sofiinej liečbe je operácia skoliózy. Cena operácie je 658 300 Kč. = cca 26 700 Eur. Momentálne čakáme na schválenie liečby v zahraničí poisťovňou, pokiaľ ju schvália, nebudeme musieť zaplatiť celú čiastku, ale iba menšiu časť – 121 000 Kč. = cca 5 000 Eur. Počas hospitalizácie vzniknú aj ďalšie náklady, nakoľko bude Sofi potrebovať prítomnosť a asistenciu člena rodiny. 

Získané peniaze využijeme na uhradenie výdavkov spojených s operáciou, hospitalizáciou, ďalej výrobou nových korzetov, fyzioterapiou a rehabilitáciou, aby sa Sofi mohla čím skôr vrátiť do plnohodnotného života.

V prípade ak získame vyššiu sumu, budú všetky peniaze použité na zlepšenie Sofiinho zdravia a zvýšenie kvality jej života, nakoľko život s toľkými diagnózami je finančne veľmi náročný. 

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba. Samozrejme, každá kampaň musí byť v súlade s naším Etickým kódexom a Pravidlami používania.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie dokumentov, ktoré potvrdzujú účel výzvy či skutočnosti uvádzané vo výzve. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité. Pri Naštartuj projekt navyše využívame overenie subjektu treťou stranou a dbáme na to, aby boli odmeny doručené tak, ako bolo v kampani sľúbené.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Po odoslaní príspevku mi od vás neprišiel žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

Ak sa ukončenej kampani nepodarila dosiahnuť želaná cieľová čiastka, ešte to neznamená, že peniaze zakladateľ nezíska. Pri vyplácaní sa riadime pravidlami jednotlivých druhov kampaní. Pri Dobročinných výzvach je podmienkou vyplatenia financií zakladateľovi kampane dosiahnutie minimálnej čiastky 200 € alebo dosiahnutie prvého kampaňového miľníka (ak kampaň pracovala s miľníkmi). Pri Naštartuj projekt je podmienkou vyplatenia dosiahnutie prvého kampaňového miľníka. Ak kampaň spĺňa podmienky, zakladateľovi vyplatíme získanú čiastku v plnej výške. Pokiaľ kampaň nedosiahla ani minimálnu čiastku potrebnú na vyplatenie, príspevky do 14 pracovných dní vrátime späť darcom priamo na účet alebo na platobnú kartu.

Dobrosrdečný darca
150 €  •  24. 1. 2023 21:57
Veľkorysý darca
10 €  •  3. 1. 2023 13:09
Milý darca
100 €  •  19. 12. 2022 9:37
Milý darca
100 €  •  4. 12. 2022 14:29
Dobrosrdečný darca
25 €  •  1. 12. 2022 13:04
Dobročinný Darca
50 €  •  29. 11. 2022 15:24
Diana
10 €  •  26. 11. 2022 21:32
Držím palce 🫶🏻
Láskavý darca
200 €  •  26. 11. 2022 9:05
Veľkorysý darca
10 €  •  26. 11. 2022 9:05
Láskavý darca
50 €  •  24. 11. 2022 18:36
Juraj
100 €  •  24. 11. 2022 12:41
more pozitívnej energie navrch
Milý darca
100 €  •  22. 11. 2022 9:33
Dobrosrdečný darca
25 €  •  13. 11. 2022 23:46
Darca, ktorý je za každú dobrosť
2 000 €  •  8. 11. 2022 8:51
Darca, ktorý je za každú dobrosť
25 €  •  6. 11. 2022 0:35
Milý darca
15 €  •  5. 11. 2022 19:54
Veľkorysý darca
25 €  •  1. 11. 2022 22:37
Dobročinný Darca
25 €  •  1. 11. 2022 15:13
Veľkorysý darca
100 €  •  30. 10. 2022 18:35

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.

Pri tejto kampani nejde Darcovkú výzvu pridať, pretože kampaň už bola ukončená.

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň