Pri návšteve žilinskej nemocnice kvôli zdravotným ťažkostiam som zamlčal skutočnosť, že mám vírus HIV. Moje ochorenie nepredstavuje žiadnu hrozbu pre zdravotný personál, lebo sa naň už 13 rokov liečim a som dlhodobo neinfekčný. Nevedel som však, že napriek tomu je hlásenie tejto choroby pri návšteve zdravotníckeho zariadenia u nás povinné zo zákona. V zahraničí, kde som pred tým žil a kde som bol aj diagnostikovaný aj liečený takáto povinnosť neexistuje. Tiež som sa obával úniku tejto citlivej informácie.
Po správnosti by moje konanie bolo nanajvýš priestupkom. Nemocnica však na mňa podala trestné oznámenie pre ohrozenie HIV vírusom napriek tomu, že mala odo mňa informáciu a mohla si ju potvrdiť testovaním, že vírus v mojom tele je vďaka liečbe stabilne na veľmi nízkej úrovni a nehrozí riziko prenosu. Čo je viac, nemocnica v trestnom oznámení klamala, že mám vysokú vírusovú nálož a som infekčný, bez poskytnutia relevantných krvných výsledkov, ktoré by to potvrdzovali. Policajný vyšetrovateľ však nie je lekár a tak rozhodol, že začne trestné stíhanie, v ktorom som vystupoval ako podozrivá osoba.












