Aké sú možnosti, nechať si dieťa, alebo nie, operácia, chemoterapia?
Keďže som bola tehotná, nemohla som absolvovať CT, len MRI vyšetrenie kvôli tehotenstvu. Vtedy som už mala silné bolesti v drieku, ledva som chodila. MRI ukázalo, že mám metastázy na chrbtici, a dva stavce v drieku L1 a L2 sú ZLOMENÉ. Preto boli bolesti chrbta.
V apríli ma hospitalizovali na onkológii v Bratislave. Musela som sa rozhodnúť, nechať si dieťa a mať obmedzené možnosti liečby, alebo ísť na interupciu a mať viac druhov možností terapie.
Nebolo to jednoduché, ale nakoniec sme sa rozhodli, dieťa si nechať. Už veľmi dlho sme túžili s manželom mať druhé dieťa, ktoré sa ale za 6 rokov nepodarilo. Chceli sme dať súrodenca synovi, ktorý mal už vtedy 8 rokov.
Počas celého tehotenstva som chodila na chemoterapiu, lebo iná liečba neprichádzala do úvahy. Dieťa sa narodilo predčasne 12. augusta 2022, ale zdravé. Cez placentu sa nedostalo nič z chemickej látky, ktorá bola indikovaná mne. Malá bola 3 dni v inkubátore, ale od začiatku dýchala samostatne.
Ja som vtedy bola veľmi vyčerpaná, ale môj boj sa iba začal. Začali sa biologické liečby a chemoterapie rôzneho druhu, ktoré trvajú až dodnes. Absolvovala somliečbu antracyklínmi, taxánmi, kapecitabínom aj HT AI a fulvestrantom. Nedá sa predpokladať účinnosť ani jedného z typu terapii CHT/HT.
Brala som veľa výživových doplnkov, úplne som zmenila životosprávu.
