Úspešne dokončené:

Bez Vianoc – svetlo a teplo pre mamu a babku Tamaru s deťmi

Míľnik 1/5

Príspevok na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie

Získaných 0 € 3 078 €
500 €

Míľnik 2/5

20 kubíkov dreva na kúrenie cez zimu stojí cez 1000 € …

Získaných 0 € 3 078 €
1 000 €

Míľnik 3/5

Podarí sa nám pomôcť ešte viac? Príspevok na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie

Získaných 0 € 3 078 €
2 000 €

Míľnik 4/5

Vďaka za vašu pomoc! Štedrý príspevok na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie

Získaných 0 € 3 078 €
3 000 €

Míľnik 5/5

Ďakujeme za vašu štedrosť! Každé euro Tamare s deťmi pomôže

Získaných 0 € 3 078 €
3 333 €
 -
80 darcov
Celkom sa zapojilo
38 €
Priemerná výška daru
200 €
Najvyšší dar
60 dní
Získané za
Viac o tejto výzve

Bez Vianoc – svetlo a teplo pre mamu a babku Tamaru s deťmi

Míľnik 1/5

Príspevok na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie

Získaných 0 € 3 078 €
500 €

Míľnik 2/5

20 kubíkov dreva na kúrenie cez zimu stojí cez 1000 € …

Získaných 0 € 3 078 €
1 000 €

Míľnik 3/5

Podarí sa nám pomôcť ešte viac? Príspevok na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie

Získaných 0 € 3 078 €
2 000 €

Míľnik 4/5

Vďaka za vašu pomoc! Štedrý príspevok na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie

Získaných 0 € 3 078 €
3 000 €

Míľnik 5/5

Ďakujeme za vašu štedrosť! Každé euro Tamare s deťmi pomôže

Získaných 0 € 3 078 €
3 333 €

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Medzi nami
Dátum pridania
27. 11. 2023

Zomknutí

Má komplikovanejší a ťažší život, ale keď sa hlbšie zamyslí, tak adresne skonštatuje: „Je mi vlastne oveľa lepšie. Menší strach, väčšia sloboda. Keď odomykám dvere do domu, nestiahne mi hrdlo a žalúdok, čo ma tam čaká.“ Tamara. Má 46, rieši si invalidný dôchodok a každý boží deň ide nie na sto, ale sto päťdesiat percent. Mama a babka. Hoci babkou je zvláštnou. Svoju trojročnú vnučku Karolínku má v opatere od narodenia.

Práve ide z charity, teší sa, že možno sa dostane do zoznamu na potravinovú pomoc. Každé kilo múky, liter mlieka jej pomôže. „Mne, teda nám, pomôže vlastne úplne že hocičo. Snažím sa nemíňať, veď, napokon, ani nemám z čoho,“ trpko skonštatuje Tamara, ktorá sa žiadnej práce nebojí. Keby mohla, robila by na všetky strany. Lenže, aj teraz sa opatrne hýbe, zo stoličky vstáva vystretá ako pravítko, každý mimovoľný pohyb jej môže ublížiť. V zdravotných papieroch má dvanásť diagnóz, ide o vážne poškodenie chrbtice a jej stav je, bohužiaľ, neoperatívny. Pochodila už takmer všetkých špecialistov. „Je to tak, operovať sa to nedá. Mám mnoho výrastkov na stavcoch, laicky povedané, sťahuje sa mi miecha. Plus reumatická artritída. Fungujem na liekoch proti bolesti, snažím sa ich užívať v len ozaj krajných prípadoch. Sú dni lepšie a tie horšie, vtedy som prakticky nepoužiteľná.“ Neprepadá ľútosti, vie, že nejako fungovať musí, nad vodou ju držia deti. Žijú s ňou tri, pričom najmenšia Karolínka je jej vnučkou. Tamara priznáva, že s 19-ročnou dcérou, mamou Karolínky, si rady dať nevie. Neposlúchala, nech mama robila čokoľvek. Nešlo to po dobrom ani po zlom. „V šestnástich porodila, brucho takmer žiadne nemala, ani na chvíľu som ale neuvažovala, že bábätko pôjde na adopciu. Takže som ostala na materskej, teraz som na rodičovskom a, hoci to nie je jednoduché, nedala by som malú za nič na svete. Čo sa týka dcéry, ona vie, že ak si usporiada život, ak pochopí, že treba pracovať a starať sa, potom má u nás vždy dvere otvorené. Zatiaľ to, bohužiaľ, vyzerá opačne.“

Vianoce nie sú najdôležitejšie, viac je mať svetlo a teplo. Po ňom túžime

… každú chvíľu je momentálne v hlavnom meste aj kvôli 11-ročnému synovi Jakubovi. Aj s ním chodí po lekároch. Narodil sa ako zdravý, prvú aj druhú triedu zvládol veľmi dobre, hoci od šiestich rokov je sledovaný u psychiatra. „Od tretieho ročníka nastal zlom. Najskôr mu vypadávali veľké písmená, ťažko sa koncentruje, nevie byť sám, nemá pojem o čase. Je toho viac, všetko smeruje k diagnóze autizmus, len potrebuje dokončiť všetky odborné vyšetrenia.“

Tamarkin príjem je žalostný, kde sú tie časy, keď robila v hypermarkete, ťahala dvanástky a domov doniesla aj cez tisíc v čistom… Dnes?  Výživné od otca detí je aktuálne v súdnom riešení. Hlavným príjmom je rodičovský príspevok – 310 eur, opatrovateľský na Jakubka – 100 eur a k tomu ešte trikrát rodinné prídavky – 180 eur. Podčiarknuté, zrátané – žena s 3 deťmi má okolo 600 eur… Pomôže jej mama, babka detí, ktorá ešte pracuje a Tamare posúva gastro lístky z práce. Na najnutnejšie potraviny. Na dvore chovajú sliepky, kačky, tri vietnamské prasiatka, majú aj kuriatka – trošku si tým do domáceho rozpočtu prilepšia, ale aby za to kúpili chýbajúce drevo na zimu alebo vyplatili elektrinu – „to je nereálne. Oblečenie si už roky nekupujeme, vždy nám niekto pošle, veľa dostávame od rodičov Matúšovho spolužiaka. Ale aby som neklamala na narodeniny Matúš dostal nové tenisky,“ trochu bojazlivo povie Tamara. Aby to nevyznelo, že rozhadzuje peniazmi… Je v strese. A v permanentnom. Pretože od jesene jej nečakane vyskočil dlh na elektrine. Tri tisíc eur. A ona nechápe prečo. Zavolala si aj kontrolu z elektrární, ale suma sa potvrdila. Často sa jej vybíjali poistky, všetko je v dome staré, možno je to tým, nevie. Ale prvé, o čo požiadala bol splátkový kalendár. Nemôže a nechce pred sebou ťahať tak veľký dlh, chce to riešiť, ale momentálne je to pri jej príjme obrovský škrt cez rozpočet. Má to rozrátané na sto eurové mesačné splátky. „Veľmi ťažký rok nás čaká,“ smutne skonštatuje. A to ešte chýba drevo na kúrenie, na zimu potrebujú do dvadsať kubíkov, to je cez tisíc eur…

Pri tejto čiernej matematike je až nemiestna otázka, aké budú Vianoce. Odpoveď je však ešte smutnejšia. „Asi nebudú žiadne. Ani vlani neboli,“ povie mama Tamara. Matúš pritakáva. Ani vlani nemali stromček, nieto ešte darčeky. „Keď to tak bude aj teraz, nezbláznime sa. Prežili sme vtedy, prežije teraz. Navyše, ja nič nechcem, len aby mama mohla zaplatiť elektrinu.“ Pozriem na Tamarku a jediné na čo sa zmôžem je vzdať jej poctu, že Matúš je neskutočný. Utrie si slzu a s najväčšou láskou povie: „Áno, deti sú skvelé.“

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.

Možno sa nájde niekto, koho príbeh Tamary s deťmi osloví. Aj Váš príspevok pomôže na vyplatenie nedoplatku elektriny a na nákup dreva na kúrenie. Ďakujeme!

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba. Samozrejme, každá kampaň musí byť v súlade s naším Etickým kódexom a Pravidlami používania.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie dokumentov, ktoré potvrdzujú účel výzvy či skutočnosti uvádzané vo výzve. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité. Pri Naštartuj projekt navyše využívame overenie subjektu treťou stranou a dbáme na to, aby boli odmeny doručené tak, ako bolo v kampani sľúbené.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Po odoslaní príspevku mi od vás neprišiel žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

Ak sa ukončenej kampani nepodarila dosiahnuť želaná cieľová čiastka, ešte to neznamená, že peniaze zakladateľ nezíska. Pri vyplácaní sa riadime pravidlami jednotlivých druhov kampaní. Pri Dobročinných výzvach je podmienkou vyplatenia financií zakladateľovi kampane dosiahnutie minimálnej čiastky 200 € alebo dosiahnutie prvého kampaňového miľníka (ak kampaň pracovala s miľníkmi). Pri Naštartuj projekt je podmienkou vyplatenia dosiahnutie prvého kampaňového miľníka. Ak kampaň spĺňa podmienky, zakladateľovi vyplatíme získanú čiastku v plnej výške. Pokiaľ kampaň nedosiahla ani minimálnu čiastku potrebnú na vyplatenie, príspevky do 14 pracovných dní vrátime späť darcom priamo na účet alebo na platobnú kartu.

Dobrosrdečný darca
50 €  •  20. 1. 2024 10:00
Štedrý darca
25 €  •  18. 1. 2024 23:17
Veľkorysý darca
25 €  •  8. 1. 2024 13:14
Dobročinný Darca
10 €  •  31. 12. 2023 8:59
Veľkorysý darca
200 €  •  30. 12. 2023 10:52
Milý darca
25 €  •  28. 12. 2023 13:24
Milý darca
8 €  •  26. 12. 2023 20:09
Láskavý darca
25 €  •  25. 12. 2023 16:23
Láskavý darca
25 €  •  24. 12. 2023 10:28
Milý darca
20 €  •  23. 12. 2023 11:18
Dobročinný Darca
10 €  •  22. 12. 2023 22:57
Darca, ktorý je za každú dobrosť
10 €  •  22. 12. 2023 22:25
Milý darca
50 €  •  22. 12. 2023 15:01
Milý darca
25 €  •  22. 12. 2023 12:47
Darca, ktorý je za každú dobrosť
10 €  •  22. 12. 2023 11:53
Milý darca
150 €  •  22. 12. 2023 9:52
Milý darca
10 €  •  22. 12. 2023 7:26
Veľkorysý darca
100 €  •  21. 12. 2023 16:05
Jana
30 €  •  21. 12. 2023 13:25
Držte sa veľmi, hlavne zdravý chrbát mamine nech to zvláda!
Dobročinný Darca
10 €  •  20. 12. 2023 18:22
Veľkorysý darca
150 €  •  20. 12. 2023 14:31
Milý darca
100 €  •  20. 12. 2023 4:49
Dobrosrdečný darca
25 €  •  19. 12. 2023 14:55
Milý darca
100 €  •  19. 12. 2023 11:21

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.

Pri tejto kampani nejde Darcovkú výzvu pridať, pretože kampaň už bola ukončená.

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň