Boja sa o svoje bezpečie, práva a budúcnosť. To všetko má reálne dôsledky na ich duševné zdravie. Mnohí sa ocitajú v krízových situáciách, ktoré si sami nevybrali – zápasia s diskrimináciou, psychickým vyčerpaním, stratou bezpečia a stávajú sa terčom verbálneho aj fyzického násilia.
A my ich v tom nenechávame – pomáhame im zvládnuť ťažké časy. Komunite a ich blízkym poskytujeme bezplatnú psychologickú, právnu a sociálnu podporu, aby k nej mal prístup každý a každá, kto ju potrebuje.
No táto pomoc je teraz v ohrození.
Dopyt po pomoci prudko rastie, no udržať ju je čoraz ťažšie
To, že situácia sa zhoršuje, vidíme na vlastné oči. Počet ľudí, ktorí potrebujú pomoc, dramaticky rastie – za posledný rok sa na nás obrátilo dvojnásobne viac ľudí so žiadosťou o psychologickú podporu, právnu pomoc potrebovalo trikrát viac ľudí a dopyt po sociálnom poradenstve vzrástol o 57 %.
Napriek tomu nás štát systematicky a cielene odpája od všetkých foriem finančnej podpory a my stojíme pred tvrdou realitou. Financie na fungovanie máme len do júla – potom budeme musieť naše služby obmedziť na minimum a ľudia, ktorí ich poskytovali, môžu prísť o svoje miesto.
V tieto dni sme otvornili Komunitné a integračné centrum In – priestor, ktorý vznikol ako odpoveď na čoraz náročnejšiu situáciu kvír ľudí na Slovensku. Bol to jediný konkrétny cieľ výzvy „Ide nám o život“, ktorý sa podarilo naplniť – nie vďaka štátu, ale napriek jeho krokom.
Chceme, aby In bolo bezpečným miestom, kde nájdu pomoc a podporu. Priestorom, kde sa môžu cítiť sami sebou – bez strachu, bez odsudzovania. Bezpečím v krajine, ktorá im bezpečie odmieta dať.
Ak však nedokážeme zabezpečiť ďalšie financovanie, už teraz vieme, že centrum nebude môcť fungovať naplno, ako sme dúfali. Nenechajme LGBTI+ ľudí bez potrebnej pomoci.
Naše bezpečné miesto udržíme len spolu.











